Lenti

Hulladékkezelő Kft.

Telefon +36 92 551 387

Komposztálás

A Lenti Hulladékkezelő Kft. 2010. évben Lenti városban elindította a biológiailag lebomló hulladék házhoz menő gyűjtését, melyhez a ZalaIspa Hulladékgazdálkodási Társulás 120 literes hulladékgyűjtő edényeket biztosított a gyűjtőkörzet lakosai számára. A lakosság a BIO HULLADÉK feliratú edényzetében elhelyezheti a háztartásokban keletkező biológiailag lebomló hulladékokat (pl.: gyümölcs- és zöldségmaradék, elhalt szobanövény, tojáshéj, kávézacc stb.). A hulladék begyűjtés ideje kora tavasztól késő őszig tart. 2012. évben a környező nagyobb településeken (Csesztreg, Zalabaksa, Rédics) is elindult a biológiailag lebomló hulladék házhoz menő gyűjtése, 2013. évben a gyűjtőkör pedig Nova községgel egészül ki. Az összegyűjtött biológiailag lebomló hulladékot a Lenti Hulladékkezelő Központban a Kerka-komposzt előállításához használják fel.

KOMPOSZTÁLÁS FOLYAMATA

1.    Begyűjtés, beszállítás

A telepre beérkező hulladékokat komposztáló térre történő beszállítás előtt lemérik, rögzítik adatait (megnevezés, EWC kód, mennyiség).  A Lenti Hulladékkezelő Kft. Kerka-komposzt termésnövelő anyagához felhasznált anyagok, hulladékok:

A szállító jármű mérés után az előkezelő telepre hajthat be, ahol a gépkezelő útmutatásai alapján rakhatja le a hulladékot.
Lakossági beszállítás esetén a gépjárművel a hulladékudvar BIO HULLADÉK gyűjtő konténerébe rakható le a hulladék, mely konténert mérlegelés után az előkezelő térre ürít a társaság tehergépjárműve.

2.    Előkezelés

Az aprítást igénylő hulladékokat a prizma felrakása előtt a megfelelő méretűre (5-8 cm) kell felaprítani. Ehhez a művelethez homlokrakodót valamint mobil aprítógépet használnak. Az apríték mérete fontos tényező a megfelelő lebomlási folyamatok lejátszódásában, mivel a túl nagy méretű anyag fajlagos felülete kisebb, ezért a lebontó mikroorganizmusok élettere kisebb. A túl apró nyersanyag az aerob bomlási feltételek létrejöttét gátolja, minimális pórustérfogatot eredményez. Aprítás után egyéb bio hulladékokkal, szennyvíziszappal, szalmával, fűrészporral homogén keveréket készítenek homlokrakodóval, melynek során különböző anyagokat egymás fölé terítenek több rétegben, a keverék megfelelő nedvességtartalmára odafigyelve. Az optimális nedvességtartalom (40-60%) elengedhetetlen feltétele a bomlási folyamatok lejátszódásának.

3.    Prizma felrakása

A komposztáló téren először a levegőztető csöveket fektetik le, összeszerelik a prizmák elhelyezkedésének megfelelően. Ezután felszerelik a gégecsöveket, melyeket a levegőztető ventillátorral csatlakoztatnak össze. Az összeszerelés után kezdődik a komposztálandó anyag felrakása a csövekre, a csövek lyukacsosak, ezen lyukak eltömődésének megelőzése valamint a levegővel való egyenletes átjárhatóság érdekében lazább anyagot (szalmát vagy fa aprítékot) terítenek a csövekre. A ventillátort elindítják, majd rétegesen homlokrakodóval építik fel a prizmát, melyet közben Adepsoilbac adalékanyaggal locsolnak.

4.    Szondák elhelyezése a prizmában, prizma letakarása

A felrakott prizmát 3 rétegű GORE-Cover membrántakaróval® takarják le. A takarást manuálisan oldják meg, a fólia rögzítése gumiabronccsal, szalmabálákkal történik. A takaró helyzetét időnként ellenőrizni kell, szükség esetén utánfeszítéssel, rögzítés igazítással.
A prizma takarása után a levegőztetés irányításához szükséges oxigén- és hőmérséklet szondákat helyezik el, melyek helyzetét szintén folyamatosan ellenőrizni kell az érés alatt.

5.    Érés

A 4 hetes intenzív érési időtartam alatt beállított hőmérsékletre és oxigéntartalomra vonatkozó határértékekre van állítva. A prizmát ez idő alatt nem forgatják, nem keverik. Figyelik a központi számítógépes vezérlés adatait, a higienizáció befejeztével, 4 hét után lebontják a prizmát.

6.    Prizma lebontás
A prizma lebontására a 4 hetes érési folyamat lezárultával kerül sor. Első lépésben lekapcsolják a vezérlést, eltávolítják a szondákat, majd a takarót (szintén manuálisan). Ezután rétegenként lebontják a prizmát, ügyelve a levegőztető csövek épségére. A komposzt ezután az utóérlelő térre kerül.

7.    Utóérlelés, forgatás, rostálás

A komposztálás után különböző ideig tartó utókezelésre van szükség, a szerves hulladék fajtájától függően. Az utóérlelés prizmákban történik szabad téren, ahol kiválogatják belőle az esetlegesen bent maradt idegen anyagokat. A komposztot ezután kisebb prizmákba rakják, majd komposztforgató berendezéssel többször átkeverik, átforgatják. Forgatás után a kezdeti anyagnál homogénebb anyagot kapnak. A forgatási fázis után következik a rostálás, melyhez dobrostát alkalmaznak. A rostán átjutott komposztot ömlesztett formában - forgalomba hozatali és felhasználási engedély alapján - értékesítik. A rostán fennmaradt, nem teljesen lebomlott komposzt darabokat újra felhasználják, ezeket oltóanyagként visszakeverik a nyersanyagok közé.